Nové akce na zámku Dobříš

Rokokový zámek Dobříš s přilehlými parky pochází z druhé poloviny 18. století, kdy byla provedena přestavba původního barokního sídla poničeného požárem. Od roku 1998 zámek prošel rozsáhlými rekonstrukcemi, obnovou fontány Napájení Heliových koní či generální opravou barokních věžních hodin. Současným majitelem je Jerome Colloredo-Mannsfeld.

Na zámku jsou k vidění krásné historické interiéry a unikátní francouzský park, který s květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Shönbrunu. Francouzská zahrada o rozloze 2 ha je ukázkou rokokové zahradní architektury. Při procházce uvidíte precizní práci zahradníka a nevšední bludiště z habrových stromů či zámeckou fontánu z druhé poloviny 18. století. Zahradu doplňuje bohatá sochařská výzdoba, k největším dílům patří sochařská výzdoba kaskádové kašny na druhé terase, kterou zdobí scéna Napájení Héliových koní. Na nejvyšší terase francouzské zahrady se nachází budova oranžerie, ze které pokračuje anglický park. Volně krajinářský park z 19. století má rozlohu 30 ha. Najdete v něm spoustu vyhlídkových míst, ve skalách umělé jeskyně, velký rybník a dokonce i tzv. Čertův most. Most byl postaven ze strusky (odpad při zpracování železné rudy), což u nás nemá obdoby. Součástí anglického parku je minizoo s handicapovanými zvířaty ze záchranné stanice Hrachov (od října 2015 do dubna 2016 probíhá oprava voliér a zvířata jsou dočasně přemístěna).

Raritou na Dobříši je jelenec běloocasý, který žije v zámecké oboře. Jedná se o vzácná zvířata, která na zámek přivezla přibližně před 160 lety rodina Colloredo-Mansfeldů ze severní Ameriky.

Akce pro školy

Balíček pro MŠ a I. stupeň ZŠ – zámecká expozice, Dobříšské přízraky, francouzský park, obora s Jelenci běloocasými

Balíček pro II. stupeň ZŠ – zámecká expozice, francouzský park, obora s Jelenci běloocasými

Období: květen – červen

Akce pro seniory

Balíček pro seniory – zámecká expozice, francouzský park, anglický park, obora s Jelenci běloocasými

Období : duben – červen