Dobříš

Kategorie: výlety pro seniory. Návštěva rozlehlého rokokového zámku postaveného v letech 1745–65 ve stylu francouzské architektury s náročně upravenou parterovou francouzskou zahradou s pěti terasami, krásnou fontánou a plastikami, ukončenou oranžerií. Prohlídka historických interiérů vybavených mobiliářem z doby rokoka a klasicismu. Za příplatek možnost prohlídky francouzské zahrady. Anglická zahrada je přístupná zdarma. Možnost příjemného posezení ve stylové zámecké restauraci. 

Rokokový zámek Dobříš s přilehlými parky pochází z druhé poloviny 18. století, kdy byla provedena přestavba původního barokního sídla poničeného požárem. Od roku 1998 zámek prošel rozsáhlými rekonstrukcemi, obnovou fontány Napájení Heliových koní či generální opravou barokních věžních hodin. Současným majitelem je Jerome Colloredo-Mannsfeld.

Na zámku jsou k vidění krásné historické interiéry a unikátní francouzský park, který s květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Shönbrunu. Francouzská zahrada o rozloze 2 ha je ukázkou rokokové zahradní architektury. Při procházce uvidíte precizní práci zahradníka a nevšední bludiště z habrových stromů či zámeckou fontánu z druhé poloviny 18. století. Zahradu doplňuje bohatá sochařská výzdoba, k největším dílům patří sochařská výzdoba kaskádové kašny na druhé terase, kterou zdobí scéna Napájení Héliových koní. Na nejvyšší terase francouzské zahrady se nachází budova oranžerie, ze které pokračuje anglický park. Volně krajinářský park z 19. století má rozlohu 30 ha. Najdete v něm spoustu vyhlídkových míst, ve skalách umělé jeskyně, velký rybník a dokonce i tzv. Čertův most. Most byl postaven ze strusky (odpad při zpracování železné rudy), což u nás nemá obdoby. Součástí anglického parku je minizoo s handicapovanými zvířaty ze záchranné stanice Hrachov (od října 2015 do dubna 2016 probíhá oprava voliér a zvířata jsou dočasně přemístěna).

Raritou na Dobříši je jelenec běloocasý, který žije v zámecké oboře. Jedná se o vzácná zvířata, která na zámek přivezla přibližně před 160 lety rodina Colloredo-Mansfeldů ze severní Ameriky.

Součástí zámecké restaurace je i kavárna a v letních měsících je možné posedět přímo na nádvoří zámku v letní zahrádce.

Nabízená kombinace za příplatek: Čapkova Strž.

výlety pro senioryBalíček pro seniory – zámecká expozice, francouzský park, anglický park, obora s Jelenci běloocasými: cena vstupného 90 Kč/os., období: květen – červen

Prohlídka zámecké expozice zahrnuje povídání o historii zámku, o Domovu spisovatelů, pánské a dámské salóny, spisovatelský pokoj a reprezentační sály včetně Zrcadlového sálu. Procházka ve francouzském a anglickém parku. V parku si je možné odpočinout na lavičce nebo zhlédnout oboru s Jelenci běloocasými.

výlety pro senioryObdobí: celoročně mimo pondělí, červen–září každý den.

Cena výletu: 270 Kč (bez vstupného)

Cena vstupného:

  • 80/80/130 Kč/os. + 10 Kč/os. za rezervaci (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  • v období duben – červen je balíček pro seniory, prohlídka + vstup do francouzské zahrady za 90 Kč/os.
  • francouzská zahrada 25 Kč/os.
  • anglická zahrada – zdarma

výlety pro seniory