Dobříš pro děti

Kategorie: školní výlety. Rokokový zámek Dobříš s přilehlými parky pochází z druhé poloviny 18. století, kdy byla provedena přestavba původního barokního sídla poničeného požárem. Od roku 1998 zámek prošel rozsáhlými rekonstrukcemi, obnovou fontány Napájení Heliových koní či generální opravou barokních věžních hodin. Současným majitelem je Jerome Colloredo-Mannsfeld.

Na zámku jsou k vidění krásné historické interiéry a unikátní francouzský park, který s květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Shönbrunu. Francouzská zahrada o rozloze 2 ha je ukázkou rokokové zahradní architektury. Při procházce uvidíte precizní práci zahradníka a nevšední bludiště z habrových stromů či zámeckou fontánu z druhé poloviny 18. století. Zahradu doplňuje bohatá sochařská výzdoba, k největším dílům patří sochařská výzdoba kaskádové kašny na druhé terase, kterou zdobí scéna Napájení Héliových koní. Na nejvyšší terase francouzské zahrady se nachází budova oranžerie, ze které pokračuje anglický park. Volně krajinářský park z 19. století má rozlohu 30 ha. Najdete v něm spoustu vyhlídkových míst, ve skalách umělé jeskyně, velký rybník a dokonce i tzv. Čertův most. Most byl postaven ze strusky (odpad při zpracování železné rudy), což u nás nemá obdoby. Součástí anglického parku je minizoo s handicapovanými zvířaty ze záchranné stanice Hrachov (od října 2015 do dubna 2016 probíhá oprava voliér a zvířata jsou dočasně přemístěna).

Raritou na Dobříši je jelenec běloocasý, který žije v zámecké oboře. Jedná se o vzácná zvířata, která na zámek přivezla přibližně před 160 lety rodina Colloredo-Mansfeldů ze severní Ameriky.

výlety pro senioryBalíček pro MŠ a I. stupeň ZŠ – zámecká expozice, Dobříšské přízraky, francouzský park, obora s Jelenci běloocasými

Zkrácená prohlídka zámku přizpůsobená dětem zahrnuje povídání o životě na zámku, pánské a dámské salóny i krásný Zrcadlový sál. Zábavnou část obstarají Dobříšské přízraky, čerti a vodníci. Procházka ve francouzském parku a návštěva obory s Jelenci běloocasými příjemně zakončí celý program.

Prohlídka zámecké expozice trvá 30 minut, Dobříšské přízraky 20 minut, prohlídka francouzského parku cca 40 minut.

Balíček pro II. stupeň ZŠ – zámecká expozice, francouzský park, obora s Jelenci běloocasými

Prohlídka zámku zahrnuje povídání o historii zámku a majitelů, Domově spisovatelů, pánské a dámské salóny a reprezentační sály včetně
zrcadlového sálu. Procházka ve francouzském parku a návštěva obory s Jelenci běloocasými příjemně zakončí celý program.

Prohlídka zámecké expozice trvá 50 minut, prohlídka francouzského parku cca 40 minut.

výlety pro senioryObdobí: květen – červen

Cena: MŠ 330 Kč (350 Kč) ZŠ 330 Kč (350Kč)

výlety pro senioryFotogalerie: