Vánoce

Vánoce patří k nejoblíbenějším svátkům v roce. Svátky oslavující narození Ježíška byly od nepaměti doprovázeny tradičními rituály, kterým je například i zdobení Vánočního stromečku. Vydejte se s námi poznávat původní zvyky a nadýchat se vánoční atmosféry na jednom z našich výletů.

Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni, hledali, nenašli, byli oba smutní. Některými dětmi milovaný, jinými obávaný příchod Mikuláše, čerta a anděla. Návštěva pekla, nadílka v hornické štole nebo na lodi při plavbě po Labi… Nejen to najdete v nabídce našich výletů, zážitek, na který děti budou vzpomínat.

Jak voní vánoce?

V době předvánočních tlačenic navštívíme pohodové místo, kde budete zcela sami. Atmosféra vánoc na vás zapůsobí v romantickém místě prastarého mlýna v údolí Radotínského potoka. Pečení vánočky, zpívání koled, povídání o mlynářích v době předvánoční.

Pekelná cesta jeskyněmi

Čertovsko-mikulášské putování Koněpruskými jeskyněmi, kde cestou potkáte pekelníky i Mikuláše.

Výroba “třídního” betlému

Jak připravit třídu na předvánoční období? Co můžou žáci společně udělat? Vyrobte si společně “třídní” betlém. V muzeu betlémů může celá třída vyrobit společně jeden velký betlém, který si odvezete a vystavíte ve třídě. V předvánočním čase se pak budete těšit ze společně vykonané práce. Akce je včetně prohlídky muzea betlémů.

Betlémy v karlštejnském podhradí

Návštěva muzea betlémů, kde je vystaveno více než 30 betlémů z období před 100 lety.

Kdy končí Vánoce?

Vyprávění o tříkrálových tradicích, písničky, zdobení perníků s tříkrálovou tematikou. To vše a mnoho dalšího zakončení tříkrálovým průvodem. Pohodová akce v muzeu betlémů Karlštejn.

Přerov – Vánoce našich babiček

Výlet do skanzenu v Přerově nad Labem. V jednotlivých chalupách jsou interiérové expozice zaměřené na předvánoční období a vánoční svátky. Během cesty povídání k danému tématu.

Skanzen Kouřim

Čas adventní a vánoční – komentovaná prohlídka lidových staveb seznamující s adventními a vánočními zvyky a tradicemi ve znovuotevřeném skanzenu v Kouřimi s novými objekty. Součástí programu je dílna s výrobou vánočních dekorací (dílna bude přizpůsobena věku žáků).

Vánoční svíčka

Návštěva manufaktury na výrobu svíček, koupelových solí, kosmetiky atp. Zdobení svíček vánočními motivy.

Čechova stodola – vánoce

Pohodová vánoční akce v „Čechově stodole“. Zdobení stromečků, peklo, nebe, betlém a nadílka – to vše v nově otevřených prostorách s příjemným personálem.

Peklo

Velice populární výlet za poznáním pekla hluboko pod zemí. Lucifer a další pekelníci, vaření hříšníků atd. Vše reálné a živé. V druhé polovině programu následuje návštěva „nebe“, kde proběhne i mikulášská nadílka. V ceně zájezdu je malý dárek pro každého účastníka. Možno jet spolu s rodiči.

Vánoční šichta v Prokopské štole

Víte, že se v dolech pracovalo i na Štědrý den? Jak taková vánoční šichta vypadala, můžete zažít a vidět v Příbrami. Nechybí jízda důlním vláčkem.

Mikulášská plavba s čertem

Vánoční projížďka po Labi na lodi s uzavřenou vytápěnou kabinou. Během hodinové plavby mikulášská nadílka a návštěva čerta.

Čertovská pohádka Jak voják s čerty zápolil

Statečný voják porazí celé peklo a stane se tesařem. Zapojují se i zvířata a uvidíte čerta, jak jezdí a kejkluje na koni. Pohádka se odehrává v rytířském sále za každého počasí. Prohlídka dalších prostor s výstavou adventních a vánočních zvyků, strašidel a řemesel. Humor a poučení, nádherné kostýmy a repliky nástrojů a věcí, které používali naši předkové. Součást projektu Faber.

Vánoční Hrádek u Nechanic

Návštěva romantického zámku s vánočně vyzdobenými expozicemi. Zde zažijete skutečnou zámeckou atmosféru času předvánočního. Kuchařky vaří v zámecké kuchyni vánoční punč. Prodloužený půldenní výlet.

Vánoční zámek Loučeň

Adventní prohlídka vánočmě vyzdobeného a navoněného zámku Loučeň. Prohlídky jsou upraveny dle věku dětí. Jediněčná kostýmovaná prohlídka vánočně vyzdobeným zámkem. Povídání o historii Vánoc, vánočních zvycích a tradicích. Včetně dílničky pro děti.

Rybova vánoční mše – Rožmitál pod Třemšínem

Navštívíme kostel, kde působil J. Ryba. Bude nám zde na varhany zahrána ukázka z vánoční mše.