Naučné výlety

Níže vám představujeme naši nabídku naučných půldenních výletů. V případě, že jste si nevybrali žádný výlet, neváhejte nás kontaktovat. Pro nás není žádný problém připravit pro vás výlet podle vašich požadavků. Mimo jiného se dají programy celodenních výletů zkrátit a pozměnit a u půldenních výletů se mohou rozšířit. Jsme tu od toho, abychom vyšli vstříc vašim cestovatelským představám.

Skanzen Kouřim a město Kouřim

Výstava v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, které shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V programu výletu je i procházka po městě Kouřimi, návštěva raně gotického kostela sv. Štěpána s unikátní středověkou kryptou sv. Kateřiny a zvonicí s obrácenými zvony.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou přístupné veřejnosti od roku 1959 a nabízí návštěvníkům přibližně hodinovou prohlídku dvou jeskynních pater v délce 620 metrů, průměrná teplota v podzemí je 10,6 °C.

Sklárna Nižbor

Exkurze do sklárny rodu Rücklů, kde se vyrábějí předměty z olovnatého křišťálu. Bylo zde vyrobeno mnoho vládních darů, např. pro anglickou královnu. K vidění je hutní provoz i technologie kreslení a broušení. Možnost krátké prohlídky města Berouna nebo posezení v nádražní restauraci Zastávka.

Botanicus

Prohlídka historické vesnice řemesel a umění, dále pak bylinné zahrady. Uvidíte ukázky tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků (dráteníka, hrnčíře, provazníka, mýdlaře, svíčkaře či papírníka). Jejich výrobky si můžete zakoupit. Od velkého mumraje si můžete odpočinout v rozsáhlých bylinných zahradách nebo ve středověké krčmě.

Česká svíčkárna, čokoládovna

Exkurze do manufaktury nedaleko Prahy, kde se vyrábí svíčky, koupelové soli, kosmetika apod. Účastníci si vyrobí vlastní svíčky a odnesou si je jako suvenýr, prohlédnou si provoz a projdou se na malé farmě. Možnost nákupu v podnikové prodejně. Také si v rámci vybraného programu můžete odlévat belgické čokolády do forem různých tvarů a následně zdobit barevnými čokoládami. Výrobek si odvezete domů.

Mýdlárna

Kreativní exkurze v mýdlárně je zajímavou příležitostí, jak se zábavnou formou seznámit s ruční výrobou mýdel a dárkové kosmetiky. Exkurze trvá zhruba 100–120 minut, program přizpůsoben věku účastníků. Na exkurzi v mýdlárně navazuje návštěva malé rodinné sklářské hutě, která je soustředěna na malosériovou výrobu barevného hutního skla, zvířat, zeleniny, květin, váz a dalších dekorativních předmětů.

Vodní mlýn

Návštěva funkčního vodního mlýnu nedaleko Prahy v Radotínském údolí. Uvidíte celou technologii z první poloviny dvacátého století, vše v pohybu a funkční. Můžete si domů odvést jen pro vás čerstvě upečený chleba, cena půlky je 50 Kč. Všechno dělají ručně a pečou v peci, kterou je potřeba 5–6 hodin natápět. Odběr chleba je nutné předem objednat!!

Plzeňský pivovar a Pivovarské muzeum

Exkurze do Plzeňského Prazdroje a Pivovarského muzea v Plzni, kde se seznámíte s historií vaření piva. Prodloužený půldenní výlet, návrat až kolem 14 hodiny.

Techmania – Plzeň

V areálu Škodovky, v jedné ze starých továrních hal, vzniklo interaktivní technické muzeum Techmania neboli science center. V základní expozici nazvané Edutorium se na vlastní kůži přesvědčíte, jak fungují přírodní zákony třeba v oblasti akustiky, optiky, elektřiny nebo molekulové fyziky. Zajímavá a plná záhad je expozice TOP SECRET. Zde si děti, rodiče i prarodiče mohou zahrát na tajné agenty a plnit úkoly, při kterých je potřeba postřeh, paměť a ohebnost Jamese Bonda.

iQPARK Liberec

Návštěva libereckého zábavně naučného centra. Více jak dvě stě interaktivních, hravých, zábavných a poučných exponátů členěných do tematických okruhů: člověk, prostředí, hry, zajímavosti. Pozor návrat v cca 14.00 hod.!!

iQLANDIA Liberec

Návštěva moderního science centra v Liberci. Pozor návrat v cca 15.00 hod.!!

Pivovar Velké Popovice

Exkurze do nově zrekonstruovaného 120 let starého pivovaru, při které se seznámíte s moderní technologií výroby piva.

Hřebčín

Návštěva největšího soukromého chovatele kladrubských koní, nedaleko od Benešova. V programu je prohlídka hřebčínu a na závěr je připravena jízda vozíkem. Možnost zajištění obědů.

Farma Čapí hnízdo – Ekocentrum

Čapí hnízdo je víceúčelový areál vhodný pro trávení volného času jednotlivců a rodin. Nachází se necelých 50 km jihovýchodně od Prahy. Součástí areálu je naučná stezka procházející různými biotopy a expozicemi hospodářských zvířat i volně žijících živočichů a také malá zoo Labyrint, kde našli útočiště nejen poranění ptáci ze širokého okolí, ale třeba i vydra, liška či divočák. Exkurze trvá 90 minut. K prohlídce centra si můžete objednat výukový program pro dospělé a to: Farmářovy starosti a radosti, Včely a co o nich nevíte nebo Koně a já.

Hrusice Josefa Lady

Návštěva památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny. Po prohlídce následuje procházka po dnešních Hrusicích, abyste si mohli srovnat, jak se změnila malířova ves od dob, kdy maloval své obrázky. Můžete využít část naučné stezky nebo posedět v restauraci U Sejků.

Čapkova Strž

Památník je věnován osobnosti a dílu Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky. K dispozici je také naučná stezka Karla Čapka.

A. Dvořák, J. J. Ryba

Návštěva novorenesančního zámku ve Vysoké u Příbrami, kde je památník skladatele Antonína Dvořáka, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko a vila Rusalka. Další zastávka v Rožmitále pod Třemšínem, kde vám v kostele varhaník zahraje ukázku z vánoční mše (Česká mše vánoční „Hej mistře“). Závěrem výletu následuje procházka městem nebo návštěva Podbrdského muzea, dle vaší volby.

Skanzen Přerov nad Labem

Příjemná procházka po skanzenu, který byl založený již v roce 1900. Dnes je zpřístupněných 32 obytných, hospodářských a ostatních drobných objektů. Interiéry staročeských chalup ilustrují život na polabské vesnici od poloviny 18. století do první poloviny 20. století.

Vinařice – Důl Mayrau, skanzen hornictví

Prohlídka unikátní technické památky, kde si v prostorách bývalého dolu připomenete historii těžby černého uhlí na Kladensku. Historicky vzácný areál se snaží zachovat program posledního pracovního dne. Prohlídka je směřována po trase havíře před jízdou do podzemí dolu. Návštěvník má možnost projít cechovnou, řetízkovými šatnami, koupelemi, lampovnou, známkovnou až k jámovým budovám dolu.

Příbramské doly

Návštěva největšího hornického muzea v Čechách. V muzeu je několik prohlídkových tras. Okruh A – vodní kolo a skluzavka do podzemí, okruh B – návštěvníci fárají do podzemí výtahem a procházejí štoly a vodní systém dolu. U obou okruhů je jízda důlním vláčkem. Okruh C –hornická kovárna na dole Vojtěch, ukázky kovářské práce, prohlídka Vodní štoly Anna. Na závěr výletu je krátká zastávka na Svaté Hoře, významném barokním areálu a poutním místě.

Ondřejov – hvězdárna

Návštěva astronomické observatoře s obřím dalekohledem, kde se věnují sluneční činnosti, meteorům, družicím, hvězdné fotometrii atd. V době Dnů otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV ČR je vstup zdarma.

Škoda Mladá Boleslav

Exkurze do automobilového závodu spojená s prohlídkou Škoda Muzea. Uvidíte montáž Fabie.

Automobilka TPCA

Exkurze do automobilky, která vyrábí tři značky automobilů. Vysoká úroveň automatizace, vysoká míra mezinárodní spolupráce, pohyb po provozech v „elektrovláčcích“. Prohlídka trvá cca 1 hodinu a 45 minut. Není pro návštěvníky na invalidním vozíčku.

Železniční muzeum v Lužné

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum, které se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. Během návštěvy můžete obdivovat staré lokomotivy a vagóny. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm, na němž se mohou návštěvníci svézt.

Vojenské technické muzeum Lešany

Návštěva nově zbudovaného muzea Historického ústavu Armády České republiky s velmi zajímavou expozicí automobilní, dělostřelecké, raketové a těžké bojové techniky z doby od druhé světové války do současnosti.

Parníkem po Vltavě

Hodinová plavba po Vltavě. Parník vyplouvá od Čechova mostu a pluje ke Karlovu mostu a zpět. V ceně výletu je zahrnuta přeprava klientů autobusem k lodi a od lodi. Minimální počet účastníků je 70 a maximální po dohodě až 200.

Historická tramvaj

Výlet do Muzea hromadné dopravy ve Střešovicích. V programu je hodinová jízda historickou tramvají po nejkrásnějších částech Prahy. Po dohodě můžeme jízdu rozdělit na 2 x 30 minut. Minimální počet účastníku je 70 a maximální po dohodě až 98.