Historické výlety

Níže vám představujeme naši nabídku půldenních výletů zaměřených na historii. V případě, že jste si nevybrali žádný výlet, neváhejte nás kontaktovat. Pro nás není žádný problém připravit pro vás výlet podle vašich požadavků. Mimo jiného se dají programy celodenních výletů zkrátit a pozměnit a u půldenních výletů se mohou rozšířit. Jsme tu od toho, abychom vyšli vstříc vašim cestovatelským představám.

Zámek Hrádek u Nechanic

Návštěva zámku, který byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů. Překrásný zámek je Národní kulturní památkou. Prohlídkové okruhy jsou přizpůsobeny pro handicapované občany s vozíkem.

Karlštejn

Výlet na hrad, který nechal postavit Karel IV. k ochraně říšských korunovačních klenotů. Tři prohlídkové okruhy.

Konopiště

Výlet na zámek, který v roce 1887 koupil František Ferdinand d’Este, následník habsburského trůnu. Čtyři prohlídkové okruhy.

Křivoklát

Návštěva gotického hradu, jednoho z nejzachovalejších v ČR. V letech 1319–23 a po návratu z Francie r. 1333 zde žil kralevic Karel I. (pozdější císař Karel IV.). K vyhlídkám na hrad Křivoklát a zajímavějším místům v okolí hradu vás z rozcestí pod Velkou věží zavedou čtyři vycházkové okruhy v délce 3–8 km.

Sázavský klášter

Návštěva významného střediska středověké vzdělanosti založeného v 11. stol. Podobně jako na Velké Moravě se tady pěstovala východní slovanská liturgie. Možnost objednat naučný program Písařská dílna.

Jemniště

Prohlídka barokního zámku postaveného kolem roku 1724 nedaleko Benešova. Posledními majiteli zámku byli Sternbergové, kteří Jemniště koupili v roce 1868 a znovu získali do soukromého majetku po roce 1989.

Vrchotovy Janovice

Prohlídka zámku, který byl postupně přestavován z původní středověké vodní tvrze. Současná podoba je v romantickém duchu nové gotiky z pol. 19. stol. U zámku je velice pěkný krajinářský park – „malé Průhonice“. Dotyková prohlídka pro nevidomé a zrakově postižené návštěvníky.

Radíč

Zážitková prohlídka zámku Radíč, která zahrnuje romantické interiéry jižního křídla zdobené barokními freskami s mytologickými a starozákonními příběhy, vybavené ve stylu francouzských zámeckých usedlostí, dále galerii s aktuální vernisáží, arkádové nádvoří i Barokní sál. Pro dospěláky je připravený program „Tajemné symboly a šifry v barokních malbách s barokním malířem“. Možnost posedět v Cafe baru (bio Káva 3 vůní, čerstvé dezerty, čokoládové lanýže), k dispozici je také boutique ve francouzské almaře s hand-made výrobky probouzejícími smysly.

Český Šternberk

Návštěva hradu založeného kolem roku 1240 na ostrohu nad řekou Sázavou. Celková dnešní úprava je z konce 18. století.

Točník – Žebrák, souhradí

Prohlídka královského hradu Točník postaveného králem Václavem IV. a dále hradu Žebráku, dnes již zříceninou s dochovanou věží a palácem.

Hořovice

Návštěva barokního zámku pánů z Vrbna a Bruntálu. Díky stavebním úpravám se postupem času stal zámek názornou ukázkou slohů 18. až 20. století. Výběr ze tří prohlídkových okruhů.

Zbiroh

Zámek Zbiroh je původně raně gotický hrad, v 16. století přestavěný na renesanční zámek. Stal se typickým představitelem vývoje šlechtického sídla v Čechách, od opevněného hradu až po zámek plnící především reprezentativní funkci. Dnes nabízí tři prohlídkové okruhy.

Dobříš

Návštěva rozlehlého rokokového zámku postaveného v letech 1745–65 ve stylu francouzské architektury s náročně upravenou parterovou francouzskou zahradou s pěti terasami, krásnou fontánou a plastikami, ukončenou oranžerií. Prohlídka historických interiérů vybavených mobiliářem z doby rokoka a klasicismu. Za příplatek 25 Kč/os. možnost prohlídky francouzské zahrady. Anglická zahrada je přístupná zdarma.

Mníšek pod Brdy

Prohlídka opraveného zámku v Mníšku pod Brdy. Obnova se započala v prosinci roku 2000. Jde o jedinečný projekt, který se snaží zachytit stav zámku na počátku 20. let 20. století.

Ploskovice

Prohlídka pohádkového zámku, který se stal soukromou rezidencí penzionovaného císaře Ferdinanda V. Habsburského, posledního korunovaného českého krále. Romantická stavba se stala vyhledávaným místem i pro filmaře a natáčelo se tady několik filmů a pohádek.

Libochovice

Návštěva raně barokního zámku upraveného z původního zámku renesančního. V historických interiérech instalace od renesance a baroka až po klasicismus. U zámku je krásná francouzská zahrada.

Nelahozeves – zámek, památník A. Dvořáka

Zámek Nelahozeves je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Zámecká expozice nabízí pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů a detailně ilustruje životní styl šlechtické rodiny v Čechách 19. století. Pro návštěvníky je připravena ochutnávka piva, vína a možnost objednat si zámecké menu. Pro toho, kdo touží vrátit se do školních lavic, je zde připravený vzdělávací program o A. Dvořákovi. Pod zámkem se nachází rodný dům Antonína Dvořáka, kde je dnes muzeum věnované životu a dílu tohoto hudebního skladatele.

Kokořín

Návštěva hradu v překrásné přírodní scenerii Dokeské pahorkatiny. Dnešní podoba hradu je dána nákladnou rekonstrukcí v letech 1911–18. V roce 2006 se hrad vrátil do rukou dědiců rodu Špačků.

Červený Újezd

Návštěva hradu – soukromé stavby, která vznikala v letech 2001–2003. Najdete zde Muzeum českého venkova, skanzen v rozlehlé zahradě, restauraci Krčma, která připravuje nejrůznější krajové speciality. Venkovská atmosféra je podmalovaná výběhy domácích zvířat (krmení s sebou).

Kačina

Návštěva empírového zámku, sídla rodu Chotků. Tří prohlídkové okruhy.

Loučeň

Zámek Loučeň je romantickou barokní památkou s původními interiéry. Od roku 1623 vlastnili Loučeň Valdštejnové a od té doby nebyla prodána. Až v roce 2007 došlo k zpřístupnění zámku. Obklopuje ho rozlehlý anglický park, kde je soubor 11 labyrintů a bludišť.

Svatý Václav – Stará Boleslav

Návštěva Staré Boleslavi, místa, kde byl zavražděn kníže Václav – svatý patron české země a zakladatel českého státu. V ceně zájezdu je prohlídka kostelů s odborným průvodcem.

Říp

Památná hora Říp patří mezi nejvýznamnější místa a trvalé symboly naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich prapředků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit. Rotunda na vrcholu je od roku 1962 prohlášena národní kulturní památkou.

Terezín

Návštěva Malé pevnosti, která vznikla v 18. stol., ale do povědomí lidí vstoupila jako místo nacistického teroru. V programu prohlídky Muzea ghetta, krematoria a Magdeburské kasárny. Návrat kolem 14 hodiny.

Lidice

Návštěva Lidic, které byly dne 10. 6. 1942 nacisty srovnány se zemí. V památníku je nově otevřená galerie. Celá prohlídka památníku i s krátkým filmem trvá asi dvě hodiny. Vstupné zahrnuje prohlídku galerie, muzea s promítáním filmů, prohlídku pietního území a růžového sadu.

Památník Vojna

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.