Skanzen Veselý Kopec, zámek Slatiňany, hřebčín, Chrudim

Kategorie: výlety pro seniory. Ve skanzenu nahlédnete do života drobných zemědělců z období 19. až 20. století. Uvidíte zde přes 30 zemědělských usedlostí, špýchar, chlívky, haltýř, vodní obilní mlýn aj. Pak následuje prohlídka zámku (na výběr je ze dvou okruhů: zámecká expozice nebo hipologická expozice) a procházka po areálu hřebčínu. V hřebčíně Slatiňany se déle než 60 let chová starokladrubský kůň černé barvy, čili starokladrubský vraník. Toto koňské plemeno má španělsko-neapolský původ a bylo vyšlechtěno pro ceremoniální účely u panovnických dvorů. Nabízíme zastávku v Chrudimi s prohlídkou Muzea loutkářských kultur ve starém Mydlářovském domě nebo zážitkový program na zámku

Skanzen Veselý Kopec

Skanzen Veselý Kopec se nachází nedaleko Hlinska, je to soubor 30 lidových staveb. Na prohlídku počítáme minimálně hodinu. V blízkosti areálu se nachází příjemná restaurace, kde můžete chvíli posedět. V případě zájmu můžeme zajistit společný oběd.

Slatiňany

Po prohlídce skanzenu přejedete do Slatiňan, kde vás čeká prohlídka hřebčína a zámku Slatiňany. Zámek se nachází v těsném sousedství hřebčína. Oba objekty jsou usazeny v rozsáhlém anglickém parku, kde si můžete posedět a odpočinout. Hřebčín Slatiňany je od r. 1992 součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Specializuje se na odchov černých kladrubáků. Čeká vás prohlídka stájí a pěknou krátkou procházkou se dostanete na prohlídku pastvin. Celá exkurze s průvodcem trvá necelou hodinu. Program může pokračovat návštěvou zámku. Zámek není čistě bezbariérový, musejí se zvládnout schody do patra.

Prohlídkové okruhy zámku:

1. Zámecká expozice. V této expozici se seznámíte s životními příběhy knížecího rodinného domu, poznáte  prostředí zámku. Navštívíte pokoje společenské, soukromé i reprezentační, protiváhou k bohatým interiérům prvního patra bude strohá praktičnost zámecké kuchyně či kotelny. Prohlídka trvá asi 50 minut.

2. Hipologické muzeum, které představuje soubor předmětů (obrazů, grafik, plastik a dalších), zobrazující koně v celé jeho kráse, hrdosti a majestátnosti, ukazují, jak zasáhl kůň do života člověka a opačně.

3. kombinovaný, zámek + muzeum

Chrudim

Dále budeme pokračovat do nedaleké Chrudimi, kde absolvujeme volnou procházkou prohlídku města, můžete si posedět v nějaké restauraci nebo dále budeme putovat za poznáním, a to návštěvou Muzea loutkářských kultur. Muzeum není bezbariérové.

výlety pro senioryObdobí: duben–říjen

Cena výletu: 490 Kč (bez vstupného)

Cena vstupného:

  • skanzen 45/45/70 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  • zámek Slatiňany 70/70/100 Kč/os.
  • hřebčín 40/40/70 Kč/os.
  • muzeum 40/40/60 Kč/os.

výlety pro senioryFotogalerie:

Veselý kopec

Slatiňany

Chrudim