Safari Dvůr Králové, Hospital Kuks

Největší kolekce afrických zvířat v Evropě, Afrika jako na dlani. Výlet na safari do Dvora Králové s projížďkou safaribusem a prohlídkou pavilonů. Čeká vás přes 2 300 zvířat, tajemná žirafa okapi, tropické bažiny, africká savana, vodní světy a dalších 12 unikátních expozic včetně jedinečné galerie obrazů Zdeňka Buriana.Závěrem výletu se zastavíte na naší nejnavštěvovanější památce s ojedinělou barokní architekturou, a to v areálu Hospitalu Kuks.

Safari Dvůr Králové

ZOO ve Dvoře Králové patří k nejznámějším a největším zoologickým zahradám u nás. Proto se nedá napsat, jak dlouho trvá prohlídka zahrady. My počítáme s třemi hodinami, ale pokud zákazník chce v areálu trávit více času, tak je to po dohodě možné. Návštěvník si zahradu prochází sám, nebo si může zaplatit jízdu malým výletním vláčkem, který jezdí po areálu a doveze vás až k dolní části zahrady, k nástupní zastávce Safaribusu.

Africké safari Josefa Vágnera

Africké safari se rozkládá v dolní části zahrady. Jedná se o rozsáhlý oplocený komplex, kde se volně pohybují zvířata africké divočiny. Prohlídka Safari je  možná jen ze Safaribusu. Je to jedno z hlavních lákadel ZOO. V této části zahrady si zvířata africké divočiny volně pobíhají. Projížďka po Africkém safari se skupinami zeber a antilop volně pobíhajících kousek od vás je úchvatným zážitkem.

Lví safari

Lví safari je součástí klasického okruhu po Africkém safari Josefa Vágnera. Návštěvníci v něm ve speciálně upravených vozech zoologické zahrady projíždějí mezi volně vypuštěnými lvy. Jde o jediné lví safari ve střední Evropě. Výběh lvího safari má rozlohu přes 1,5 ha. Lvy je však možné pozorovat i bez auta. Celý areál je uzpůsoben tak, že do něj dobře vidí i pěší návštěvníci. Zpevněnou stezkou ve svahu mohou buď vystoupat k pavilonu lvů, kde je od šelem dělí jen sklo, anebo se vydat na dobrodružnou vyhlídku z nového lanového hradu, jehož některé věže jsou postaveny přímo ve velkém výběhu pro lvy.

V areálu ZOO se nachází restaurace a toalety. V případě zájmu můžeme zajistit společný oběd.

Hospital Kuks

Po prohlídce ZOO doporučujeme návštěvu nově opraveného Hospitalu Kuks, nejnavštěvovanější památku roku 2015. Můžete se zdarma procházet po zahradách, zajít se podívat na nedaleký Braunův Betlém propojený s Kuksem naučnou stezkou. Braunův Betlém je sochařská práce na místních pískovcových skalách. Betlém je vzdálen 3, 5 km od Kuksu, z parkoviště u Betlému15 minut chůze.

Hospital nabízí čtyři placené návštěvní okruhy:

1. Hospital – Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do vnitřních prostor kukského špitálu, do bývalého hlavního nemocničního sálu, kostela Nejsvětější Trojice, sakristie nebo barokní lékárny U Granátového jablka. Prohlídka trvá cca 60 – 70 min. Trasa je přístupna bezbariérově.

2. Šporkovská hrobka – v prostoru krypty kostela Nejsvětější Trojice je vám vyprávěn příběh pochovaných členů rodů Šporků. Prohlídka trvá cca 10 min. Trasa je velmi špatně přístupná pro vozíčkáře.

3. Historie lékáren – expozice představuje vývoj lékáren od baroka do 20. století. Vystaveny jsou soubory léčiv rostlinných, minerálních, chemických i živočišných, jako jsou švábi, stonožky, mumie a jiné. Svojí výtvarnou krásou zapůsobí hmoždíře, reliéfy, obrazy a lékárenské nádoby. Prohlídka trvá cca 25 – 35 min. Trasa je přístupna bezbariérově.

4. Historie výroby léků – expozice je v přízemí konventu. Ukáže vám výrobu léčivých přípravků od lékárny až po průmyslovou výrobu v továrnách. Upoutá vás množstvím nástrojů, obalů, receptur či reklamních lístků a kromě ručních tabletovaček, vah, pilulkovnic, plniček tub, destilační přístroje…Prohlídka je bez průvodce. Na otázky odpoví fundovaný personál. Čas prohlídky je individuální. Trasa je přístupná bezbariérově.

výlety pro senioryObdobí: celoročně

Cena: 490,-Kč (bez vstupného)

Vstupné:

  • ZOO v hlavní sezoně, bez skupinové slevy 150/150/195 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  • Hospital Kuks – hlavní okruh 70/70/100 Kč/os, Šporkovská hrobka 20/30/80 Kč/os., historie lékáren 30/40/110 Kč/os. a historie výroby léků 20/30/80 Kč/os. Braunův Betlém je zdarma.

výlety pro senioryFotogalerie

Safari Dvůr Králové

Hospital Kuks