Liberec – ZOO, botanická zahrada, zámek Sychrov, Dlaskův Statek

Kategorie: výlety pro seniory. Návštěva zoologické nebo botanické zahrady, podle vašeho výběru. Odpoledne prohlídka romantického zámku Sychrov nebo zámku Hrubý Rohozec a Dlaskova statku.

Liberec – ZOO, Botanická zahrada

Okruh areálem ZOO měří cca 1,8 km. Na návštěvu doporučujeme minimálně. 2 – 3 hodiny. V zahradě najdete občerstvení, relaxační zóny, sezónně otevřený obchod se suvenýry a sociální zařízení. Trasa po zahradě je přístupná bezbariérově.

Areál ZOO sousedí s botanickou zahradou, takže milovníci flory můžou navštívit botanickou zahradu, která je nejstarší v Čechách. Najdete zde bohaté sbírky rostlin (orchideje, bonsaje, masožravé rostliny, nejstarší kamelie v Evropě, Viktorii královskou…) a pavilon akvárií. Časová náročnost je podobná, jako u ZOO. Botanická zahrada je přístupná bezbariérově.

V případě zájmu můžeme zajistit společný oběd.

Zámek Sychrov

Odpoledne program pokračuje návštěvou státního zámku Sychrov u Turnova. Areál zámku je bezbariérově přístupný pouze z části.

V přední části zámeckého parku se můžete procházet bez vstupenky a posedět v zámecké restauraci, kde se nachází bezbariérová toaleta. V případě, že se rozhodnete pro prohlídku zámku, je vstup do druhé části zámeckého parku v ceně vstupenky. Jinak se platí 20 Kč/os. V nabídce zámku jsou celoročně dvě prohlídkové trasy (trasa A, Klenotnice), v červenci a v srpnu se ještě nabízí trasa B a Technopolis.

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Zámek je veřejnosti zpřístupněn ve značném rozsahu, takže jeho prohlídka poskytne návštěvníkům dokonalou představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny.

Zámek nabízí několik prodlídkových tras:

1. Prohlídková Trasa A je základní prohlídkovou trasou, která návštěvníkům zpřístupňuje především zámecké interiéry. Časová náročnost cca 50 minut. Prohlídka této trasy vyžaduje asistenci, která vozíčkáře vynese po širokém schodišti do prvního patra. Dále je pak trasa snadno dostupná v jedné rovině a s širokými dveřmi.

2. Klenotnice – výstava plastik a šperků z drahých kovů a kamenů českého klenotníka Františka Khynla se nachází v přízemí a je z hlediska dostupnosti pro vozíčkáře bez omezení, tj. bezbariérová. Prohlídka trvá cca 15 minut.

3. Prohlídková trasa B zavede návštěvníky do doby první republiky a přiblíží život na zámku a ve šlechtických kruzích v tomto období. Prohlídka trvá asi 50 minut a není vhodná pro vozíčkáře.

4. Poslední trasa Technopolis, výstava zaměřená zejména na vynálezy a vynálezce 19. a 20. stol., nachází se v prostorách bývalé zámecké konírny, takže je bezbariérová.

V našem katalogu nabízíme možnost záměny návštěvy zámku Sychrov za zámek Hrubý Rohozec u Turnova a to v případě, že už zámek Sychrov znáte.

Dlaskův statek

Náročnější turisté mohou závěrem výletu ještě navštívit Dlaskuv statek, který je vzdáleny od Sychrova 10 km. Komentovaná prohlídka s průvodcem trvá asi 30 mnut.

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Vzácně dochovaný Dlaskův statek představuje jednu z nejkrásnějších a nejtypičtějších ukázek lidové architektury u nás. Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí je od roku 2010 národní kulturní památkou. Při vchodu do usedlosti se nachází socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar.

V současné době se zde nachází stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří, doplněná o krátkodobé tematické výstavy. Dvůr obehnaný unikátní trámcovou hradbou ožívá několikrát do roka, zvláště o Velikonocích, posvícení nebo masopustu, tradičními lidovými slavnostmi.

výlety pro senioryObdobí: celoročně

Cena výletu: 430 Kč (bez vstupného)

Cena vstupného:

  • ZOO 70/70/120 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  • zámek Sychrov 105/105/150 Kč/os.
  • Dlaskův statek 20/30/40 Kč/os.

výlety pro senioryFotogalerie

Liberec

Zámek Sychrov

Dlaskův statek