Velikonoční zámek Hrádek u Nechanic, Perníková chaloupka

Kategorie: výlety pro seniory. Návštěva velikonočně vyzdobeného zámku, který byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839–1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu. Velice krásný státní zámek Hrádek u Nechanic byl v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou. V druhé části zavítáte do staré roubené Perníkové chaloupky, kde můžete ochutnat „Medové zážitky“. Průvodce vás humornou formou seznámí s historií perníkářského řemesla a pardubického perníku.

Při prohlídce velikonočně vyzdobených interiérů zámku HRÁDKU U NECHANIC se seznámíte s historií Velikonoc, s velikonočními zvyky a tradicemi u nás i v zahraničí a s mnoha dalšími zajímavostmi z období nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce.

O Velikonocích je zpřístupněna zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat originální zámeckou specialitu – Sváteční zámecký likér (tzv. tekutý štrúdl). Káva, čaj a něco dobrého k tomu na vás bude také čekat. Současně je zde drobný prodej perníčků a suvenýrů s velikonočními motivy.

Prohlídkové okruhy jsou přizpůsobeny pro handicapované občany s vozíkem. Prohlídka zámku a zahrady vás určitě nezklame. Kolem zámku je rozsáhlý park, který je zdarma přístupný a je otevřen i v pondělí. V parku se vozíčkáři mohou pohybovat bez problémů. V části zámeckého parku je umístěno golfové hřiště, proto v této části se musíte pohybovat pouze po cestách. Toalety, které jsou umístěny na nádvoří zámku, jsou volně přístupné i pro handicapované a pro vozíčkáře. V hlavní sezoně (květen-září) bývá otevřena na zámku prodejna se suvenýry.

Výstavní expozice PERNÍKOVÉ CHALOUPKY obsahují přes tisíc perníků z celé České republiky. Jedná se většinou o vítězné práce z různých soutěží. Medové zážitky obsahují prohlídku Muzea perníku s městečkem Perníkov, putování tajuplným lesem do Perníkářské dílny Ježibaby a dále do Medového ráje, Nebe a Pekla.

Fotogalerie:
Zámek Hrádek u Nechanic

Perníková chaloupka