Velikonoční zámek Hrádek u Nechanic, Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Kategorie: výlety pro seniory. Návštěva velikonočně vyzdobeného zámku, který byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839–1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu. Velice krásný státní zámek Hrádek u Nechanic byl v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou. V druhé části výletu je plánovaná prohlídka Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který je domovem ušlechtilých starokladrubských koní již od 16. století.

Při prohlídce velikonočně vyzdobených interiérů zámku HRÁDKU U NECHANIC se seznámíte s historií Velikonoc, s velikonočními zvyky a tradicemi u nás i v zahraničí a s mnoha dalšími zajímavostmi z období nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce.

O Velikonocích je zpřístupněna zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat originální zámeckou specialitu – Sváteční zámecký likér (tzv. tekutý štrúdl). Káva, čaj a něco dobrého k tomu na vás bude také čekat. Současně je zde drobný prodej perníčků a suvenýrů s velikonočními motivy.

Prohlídkové okruhy jsou přizpůsobeny pro handicapované občany s vozíkem. Prohlídka zámku a zahrady vás určitě nezklame. Kolem zámku je rozsáhlý park, který je zdarma přístupný a je otevřen i v pondělí. V parku se vozíčkáři mohou pohybovat bez problémů. V části zámeckého parku je umístěno golfové hřiště, proto v této části se musíte pohybovat pouze po cestách. Toalety, které jsou umístěny na nádvoří zámku, jsou volně přístupné i pro handicapované a pro vozíčkáře. V hlavní sezoně (květen-září) bývá otevřena na zámku prodejna se suvenýry.

V druhé části výletu je plánovaná prohlídka NÁRODNÍHO HŘEBČÍNA V KLADRUBECH NAD LABEM, který se letos postupně otevírá veřejnosti po nákladné rekonstrukci. Hřebčín včetně plemena starokladrubského koně je od roku 1995 vyhlášen státní kulturní památkou. Starokladrubský kůň se tak stal prvním a jediným živým tvorem požívající památkářské ochrany.  Standardně nabízíme prohlídku stájí a výběhů, v nabídce jsou ovšem i další prohlídkové okruhy (požadovaný prohlídkový okruh je třeba sdělit předem)

  1.    Stáje, doba trvání 45 minut.
  2.    Zámek, doba trvání 30 – 40 minut.
  3.    Stáje + zámek, doba trvání 70 – 80 minut.
  4.    Stáje + kočárovna a postrojovna, doba trvání 70 – 80 minut.
  5.   Celý areál, doba trvání 3 hodiny.
  6.   Lesovna, doba trvání 20 minut.
  7.   Rozhledna, prohlídka neprobíhá samostatně, pouze v rámci ostatních okruhů.

V případě zájmu můžeme zajistit i krátkou projížďku vozíkem (za poplatek), který je tažený kladrubáky. Projížďka vozíkem se spreřením trvá cca 20 minut. Kapacita vozíku je 15 osob. Cena projížďky se kalkuluje při objednání výletu podle počtu zájemců.

Bezbariérový přístupu je možný v prostorách stájí, kočárovně a na lesovně (vyjma simulátoru jízdy se spřežením). Postrojovna má bezbariérový vstup pouze do přízemí. Zámek bohužel bezbariérovým přístupem nedisponuje, zde by byla možnost prohlídky pouze v přízemí, kde je situovaná expozice obnovy NH. V areálu hřebčína je toaleta s bezbariérovým přístupem.

V případě zájmu můžeme zajistit společný oběd, jednotné menu.

Fotogalerie:
Zámek Hrádek u Nechanic

Národní hřebčín Kladruby