Riegrova stezka, elektrárna Spálov, Kozákov

Kategorie: výlety pro seniory. Riegrova stezka je naučná stezka, která návštěvníky provází po pravém břehu řeky Jizery a prochází přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova. Riegrova stezka je zčásti vylámaná ve skále, a také vede čtyřmi skalními tunely. Nejatraktivnějším úsekem stezky je skalnatý kaňon. Kozákov u Turnova je nejvyšší horou Českého ráje a horou plnou pokladů. Z vrcholu Kozákova je za příznivého počasí krásný výhled do krajiny.

RIEGROVA STEZKA je turistická trasa, kterou založil a slavnostně otevřel v roce1909 Klub českých turistů. Stezka vede podél řeky Jizery ze Semil do Železného Brodu. Její délka je necelých 5 km a nese jméno po významném politikovi a rodákovi ze Semil Františkovi Ladislavu Riegerovi. Cestou po Riegrově stezce potkáte 2 elektrárny, tunel pro pěší, pramen Antala Staška a také několik vyhlídek. Nejzajímavější panoráma stezky se nachází nedaleko Semil – skalnatý kaňon, kde se nachází visutá galerie, dlouhá 77 metrů a vybudovaná uměle 5,5 metru nad původní hladinou řeky, skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m. Čeká vás prohlídka ELEKTRÁRNY SPÁLOV, výjimečného díla na výrobu elektřiny z ekologických zdrojů.

Po procházce soutěskou bude zastávka na KOZÁKOVĚ. Kozákov u Turnova je nejvyšší horou Českého ráje a horou plnou pokladů. Tato třetihorní sopka lákala hledače nerostů už ve středověku. Dala vznik turnovské šperkařské tradici a dodnes ukrývá množství polodrahokamů (achátů, jaspisů…). Z vrcholu Kozákova je za příznivého počasí krásný výhled do krajiny.

Na vrcholu Kozákova se nachází Riegrova turistická chata (občerstvení, restaurace, WC, prodej upomínkových předmětů) a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Za pěkného počasí odtud lze spatřit až čtvrtinu Čech a dalekohledem lze na obzoru zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy.

Na tuto horu vyjedete autobusem (přímo k chatě).

výlety pro senioryObdobí: celoročně

Cena výletu: 390 Kč (bez vstupného)

výlety pro senioryFotogalerie:
Riegrova stezka, elektrárna Spálov

Kozákov