Naučné výlety pro seniory

Níže vám představujeme naši nabídku naučných celodenních výletů. V případě, že jste si nevybrali žádný výlet, neváhejte nás kontaktovat. Pro nás není žádný problém připravit pro vás výlet podle vašich požadavků. Mimo jiného se dají programy celodenních výletů zkrátit a pozměnit a u půldenních výletů se mohou rozšířit. Jsme tu od toho, abychom vyšli vstříc vašim cestovatelským představám.

Červená Lhota, Tábor, muzeum čokolády a marcipánu

Červená Lhota, Tábor, muzeum čokolády a marcipánu. Návštěva vodního zámku Červená Lhota, který patří k nejkrásnějším a nejpohádkovějším zámkům u nás. Odpoledne prohlídka historického centra Tábora, středověkého podzemí a muzea čokolády a marcipánu.

Zámek a pivovar Dětenice, Botanicus

Zámek a pivovar Dětenice, Botanicus. Prohlídka historické vesnice řemesel a umění Botanicus, včetně přilehlých bylinných zahrad. Zámek Dětenice disponuje příjemným prostředím a nádherně zařízenými interiéry. V zámeckém pivovaru můžete sami posoudit, jak moc se zlatavý mok změnil od dob minulých.

Hořické trubičky, Nechanice, Poděbrady

Hořické trubičky, zámek Hrádek u Nechanic, Poděbrady. Dopoledne si na vlastní kůži vyzkoušíte a zažijete výrobu Hořických trubiček v nejmodernější provozovně na výrobu tohoto národního klenotu. Odpoledne na vás čeká návštěva zámku, který byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů. Překrásný zámek je Národní kulturní památkou. Prohlídkové okruhy jsou přizpůsobeny pro handicapované občany s vozíkem. Při zpáteční cestě se zastavíme v Poděbradech.

Hořické trubičky, Kuks, pevnost Josefov

Hořické trubičky, hospital Kuks, pevnost Josefov. Dopoledne si na vlastní kůži vyzkoušíte a zažijete výrobu Hořických trubiček v nejmodernější provozovně na výrobu tohoto národního klenotu. Výlet pokračuje návstěvou naší nejnavštěvovanější památky s ojedinělou barokní architekturou, a to v areálu Hospitalu Kuks. Během poslední části výletu zažijete návrat do historie – časem zpátky do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor osvětlených jen svícemi. Pozdně barokní pevnost Josefov (Jaroměř) byla zbudovaná v letech 1780–89 po francouzském vzoru.

Vila Tugendhat a Löw-Beer, staré Brno

Brno, vila Tugendhat, vila Löw-Beer, staré Brno. Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, je památkou moderní (funkcionalistické) architektury. Je to jediná památka moderní architektury v České republice, která je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Po prohlídce sejdete pěšky k druhému skvostu a to k vile rodičů Grety Tugendhat, která byla obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových. Závěrem výletu je volná procházka starým Brnem.

Vila Stiassni, Jurkovičova vila, hrad Špilberk

Brno, vila Stiassni, Jurkovičova vila, hrad Špilberk. Program většinou začíná v bývalé vládní vile Stiassni. Jde o funkcionalistickou vilu manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavenou mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera. Obě námi nabízené vily jsou součástí „Brněnského vilového kvarteta“. Po prohlídce vily Stiassni budeme pokračovat k vile architekta Dušana Jurkoviče, kde je stálá expozicí architektury a uměleckého průmyslu. Stavba z roku 1906 patří k příkladům modernistické (secesní) architektury inspirované britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění. Ve vile se nachází kompletní obývací pokoj vytvořený pro interiéry zámku Jaroslava Veselého v Molitorově. Ve zbývajícím čase následuje prohlídka hradu Špilberk.

Palác Templ, muzeum letectví

Podle pověsti byl palác Templ postaven pro řád Templářů. V současné době se v něm nachází velice zajímavá multimediální muzejní expozice s tematickými okruhy. Na parkánu je vybudováno interaktivní archeologické hřiště. Druhá část výletu bude věnována návštěvě nového Leteckého muzea v Mladé Boleslavi.

Škodovka, muzeum letectví

Výlet do mladoboleslavské škodovky s kombinací návštěvy nového Leteckého muzea v Mladé Boleslavi.

Škodovka, zámek Mnichovo Hradiště

Výlet do mladoboleslavské škodovky s kombinací návštěvy velice zajímavého zámku Mnichovo Hradiště, kde došlo k setkání tří císařů. Na tomto výletě zkombinujete technické a historické poznávání. V případě zájmu můžeme zaměnit zámek za návštěvu hradu Valečov, ale ten není určen pro špatně se pohybující návštěvníky.

Staré Hrady, Botanicus

Prohlídka historické vesnice řemesel a bylinné zahrady Botanicus a návštěva Starých Hradů. Ojedinělá expozice na hradě/zámku Staré Hrady, která přibližuje život v období habsburské monarchie (kupecké krámky, koloniál, c.k. hostinec, kancelář pana nadlesního atp. včetně zámecké kuchyně) s ochutnávkou Starohradské medoviny.

Cesta za sklem na Novoborsko

V průběhu jednoho dne se seznámíte s historií a se současností výroby skla. Uvidíte sklářskou huť se sklářskými mistry, kteří pracují na uměleckých projektech. V našem programu si můžete sami pod dohledem sklářského mistra prakticky vyzkoušet práci se sklem a sklářskou píšťalou. Svůj výrobek si odvezete domů jako malý suvenýr. V Novém Boru je plánovaná zastávka v prodejně Crystalexu. Výlet pak pokračuje na Panskou skálu (Varhany) a dále do Sklářského muzea v Kamenickém Šenově.

Kouřim, Poděbrady, plavba lodí

Skanzen a město Kouřim, Poděbrady, plavba lodí. Muzeum lidových staveb v Kouřimi shromažďuje stavitelské památky z období od 17. do 19. století. V programu výletu je i procházka po městě Kouřimi, návštěva raně gotického kostela sv. Štěpána s unikátní středověkou kryptou sv. Kateřiny a zvonicí s obrácenými zvony. Odpoledne následuje zastávka v Poděbradech s plavbou parníkem po Labi, kde můžete i poobědvat. Jídlo je nutné objednat předem.

Skanzen Přerov, ZOO Chleby

Skanzen Přerov nad Labem, ZOO Chleby. Příjemná procházka po skanzenu, který byl založený již v roce 1900. Dnes je zpřístupněných 32 obytných, hospodářských a ostatních drobných objektů. Interiéry staročeských chalup ilustrují život na polabské vesnici od poloviny 18. století do první poloviny 20. století. Návštěva soukromé ZOO ve Chlebech.

Skanzen Přerov, Poděbrady, plavba lodí

Skanzen Přerov nad Labem, Poděbrady, plavba lodí. Příjemná procházka po skanzenu a návštěva Poděbrad s plavbou parníkem po Labi, kde můžete i poobědvat. Jídlo je nutné objednat předem.

Botanicus, ZOO Chleby

Prohlídka historické vesnice řemesel a bylinné zahrady Botanicus a příjemná procházka po soukromé ZOO ve Chlebech.

Plzeň

Plzeňský pivovar a Pivovarské muzeum a zážitkový program. Exkurze do Plzeňského Prazdroje a Pivovarského muzea v Plzni, kde se seznámíte s historií vaření piva. Výlet si můžete zpestřit některým ze zážitkových programů. Pivovarské muzeum můžete zaměnit za návštěvu zámku Kozel, romantického hamru v Dobřívi nebo pokračovat v poznávání a to exkurzí do podniku Bohemia Sekt ve Starém Plzenci.

Karlovy Vary, Becherovka, Moser

Výlet do Karlových varů. Becherovka neodmyslitelně patří ke Karlovým Varům, a tak ve městě najdete i její muzeum. Expozice je umístěna v historické budově, kde se likér dříve vyráběl. Během prohlídky uvidíte: krátký film o Becherovce, původní sklepy určené pro zrání Becherovky a různé předměty historicky spjaté s likérem. Součástí muzea je i prodejna a bar, kde vám Becherovku naservírují správně vychlazenou. Degustace je v ceně vstupenky. Následuje prohlídka nejznámějších lázní Karlových Varů založených již Karlem IV. a sklářské huti Moser.

Žatec, zámek Krásný Dvůr

Výlet zaměřený na pěstování a zpracování chmele od středověku do současnosti. Prohlídka Chmelařského muzea, Chrámu chmele a piva, labyrintu, chmelového orloje, chmelového majáku s vyhlídkou po Žatci a jeho okolí. To vše v nově rekonstruovaných prostorách technické památky. Dále se můžeme zastavit v minipivovaru a v nekuřácké restauraci. Odpoledne prohlídka zámku Krásný Dvůr, barokní rezidence s klasicistními prvky, který je spojen se jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic.

Dubí, klášter Osek

Každý den používáme talíře, hrnky či mísy vyrobené z porcelánu. Jak tyto užitečné předměty vznikají, se dozvíte při návštěvě známé porcelánky v Dubí, která vyrábí tradiční modrý porcelán s cibulovým vzorem. V domě porcelánu s modrou krví si můžete dekorovat svůj hrneček. Odpoledne návštěva kláštera v Oseku s novým pivovarem nebo štoly na těžbu cínu (dle výběru).Mimo sezonu nabízíme prohlídku kostela Neposkvrněného početí Panny Marie, štolu nebo procházku lázněmi města Teplice, které jsou se svou téměř dvoutisíciletou tradicí lázeňství nejstarší ve střední Evropě.

Milešovka, Litoměřice, Ploskovice

Milešovka, jejíž vrchol leží ve výšce 836 m n. m., je turistickým cílem již od 19. století, kdy ji navštěvovali lázeňští hosté z Teplic. Je odtud jeden z nejkrásnějších rozhledů po ČR. Na vrcholu je vyhlídková věž a meteorologická stanice. Návštěva stanice a věže je v ceně zájezdu. Odpoledne zastávka v Litoměřicích a návštěva zámku Ploskovice.

Sklárna Harrachov, Mumlavské vodopády

Výlet do krkonošského střediska zimních sportů s návštěvou jedné z nejproslulejších skláren v Čechách založené r. 1712, s ukázkou ruční výroby skla a návštěvou Muzea skla. V ceně vstupenky je i nápoj podávaný v restauraci s minipivovarem v areálu sklárny. Z restaurace je tak možné sledovat prosklenou stěnou ruční výrobu skla. Odpoledne následuje výlet k Mumlavským vodopádům, případně návštěva Polska (Jelenia Góra).

Skleněné perly, Turnov, Bozkovské jeskyně

Vánoční ozdoby ze skleněných perel, Turnov, Bozkovské jeskyně. Exkurze do provozu rodinné firmy, která pokračuje v tradiční ruční výrobě vánočních ozdob ze skleněných perlí. Součástí exkurze je řemeslná dílna, kde si můžete vytvořit vlastní vánoční ozdobu ze skleněných perel. Odpoledne návštěva Bozkovské dolomitové jeskyně nebo Muzea Českého ráje v Turnově.

Grafitový důl, Český Krumlov, Holašovice

Náročný výlet do grafitového dolu. Jízda důlním vláčkem, ukázka důlních prací apod. Během prohlídky si na vlastní kůži vyzkoušíte, v jakých podmínkách horníci pracovali a jaké stroje při práci využívali. Odpoledne návštěva zámku nebo jen procházka městem. Na zpáteční cestě zastávka v malebné vesničce Holašovice, která je zapsána na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Natáčelo se zde několik filmů, např. filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta a nedávno film Babovřesky.

Elektrárna Temelín a Písek

Jak a za jakých podmínek probíhá výroba elektrické energie štěpením jádra, se dozvíte přímo v jaderné elektrárně Temelín v jižních Čechách. Odpoledne návštěva Křižíkovy staré vodní elektrárny v Písku, kde tak máme možnost porovnat rozdíly mezi těmito dvěma díly. Následuje volná procházka městem.

Botanicus, plavba parníkem, Poděbrady

Velice zajímavá kombinace dvou půldenních výletů. Středověká vesnice řemesel, hodinová plavba po Labi a procházka po lázeňském městě Poděbrady. Botanicus můžeme zaměnit za skanzen v Přerově nad Labem nebo za skanzen v Kouřimi.

Pěnčín a další zážitky

Výletní areál Pěnčín nabízí prohlídku výroby skleněných perlí (mačkárna, šitlovna, rumplárna, brusírna, leštírna), návštěvu kozí farmy, komentované vyhlídkové jízdy silničním vláčkem na trase Pěnčín – Kittelův areál na Krásné. Dále můžete ochutnat speciality z kozího sýra či masa ve zdejší restauraci. V areálu se nachází korálková dílna, zemědělské muzeum, prodejna bižuterie a prodejna kozích sýrů. Pokud se nebudete chtít v areálu zdržet déle, zbude vám čas na procházku Turnovem nebo Železným Brodem, popř. na návštěvu Dlaskova statku nebo na prohlídku zámku Hrubý Rohozec.

Perníková chaloupka, Kunětická hora

Perníková chaloupka, Kunětická hora. Výlet za poznáním výroby perníku. Během návštěvy staré roubené chalupy, původně loveckého zámečku z roku 1882, se populární formou seznámíte s historií výroby perníku na Pardubicku. Je to místo pro všechny, co dosud věří v pohádky. Odpoledne návštěva hradu na Kunětické hoře, který je dominantou Pardubického kraje.

Auta, cukr, líh, biofarma

Škoda Mladá Boleslav, Muzeum cukrovarnictví a lihovarnictví, biofarma Košík. Exkurze do automobilového závodu spojená s prohlídkou Škoda Muzea. Uvidíte montáž Fabie. Během řepné kampaně (říjen–prosinec) lze návštěvu Dobrovických muzeí spojit s prohlídkou cukrovaru a lihovaru (leden–červen) včetně vnitřních prostor. Chutnou tečku na závěr výletu si dopřejete zastávkou na farmě Košík. Můžete posedět v restauraci, nakoupit ovčí sýry nebo si užít krásnou procházku v romantickém údolí.