Zámek Hrádek u Nechanic, zámek Karlova Koruna, Poděbrady

Návštěva překrásného zámku, který byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů. Prohlídky jsou přizpůsobeny pro vozíčkáře. Zámek Karlova Koruna dal postavit hrabě Kinský. Stavba patří do období vrcholného baroka. Kolem zámku se rozprostírá rozlehlý zámecký park ve stylu anglické zahrady. Závěrem výletu zastávka v Poděbradech s volnou procházkou městem. U pramenů si můžete zdarma natočit Poděbradku do přinesených lahví.

Odpoledne vás zveme na prohlídku velice krásného státního zámku HRÁDKU U NECHANIC, který byl v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou. Zámek byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie. V roce 1945 byl zámek zestátněn na základě Benešových dekretů. Současná zámecká expozice ukazuje bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení.

Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy.

I. okruh (základní) obsahuje prohlídku reprezentačních sálů. Prohlídka je vedena v přízemí, takže celý první okruh je pro vozíčkáře bezbariérový a trvá 45 minut. Návštěvu vozíčkáře je dobré včas nahlásit, protože se otevírá boční vchod pro vstup do zámku. Vstupné: 50/55/80 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)

II. okruh zahrnuje reprezentační sály a soukromé pokoje. Prohlídka je v přízemí a v 1. patře, trvá 90 minut. Na zámku je instalovaný schodolez, který umožňuje prohlídku handicapovaným s vozíkem, ale musí se návštěva s časovým předstihem nahlásit vzhledem k zajištění odborné obsluhy. Vstupné: 60/70/100 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)

Kolem zámku je rozsáhlý park, který je zdarma přístupný a je otevřen i v pondělí. V parku se vozíčkáři mohou pohybovat bez problémů. V části zámeckého parku je umístěno golfové hřiště, proto v této části se musíte pohybovat pouze po cestách. Toalety, které jsou umístěny na nádvoří zámku, jsou volně přístupné i pro handicapované a pro vozíčkáře. V hlavní sezoně (květen-září) bývá otevřena na zámku prodejna se suvenýry.

V období velikonoční a vánoční výstavy je otevřena zámecká kuchyně, kde se vaří sváteční likér a punč. Do kuchyně není bezbariérový přístup, není součástí prohlídkových okruhů, je volně přístupná.

Cesta z parkoviště na zámek trvá asi 5 minut po upravené zpevněné cestě.

Hrabě Kinský, nejvyšší kancléř a lovčí Království českého, nechal postavit zámek KARLOVA KORUNA jako své reprezentační sídlo v letech 1721-1723. Zámecká interiérová expozice seznamuje návštěvníky s dějinami rodu Kinských v portrétech a chovem koní Kinských, chlumeckých plaváků. V salónku najdete lovecké trofeje. Prohlídka s průvodcem trvá 50 minut a je vedena v prvním patře po překonání asi 20 schodů se zábradlím. Pro invalidní návštěvníky na mechanickém vozíku je k dispozici schodolez. Po prohlídce můžete posedět v zámecké zahradě (celoročně) nebo v zámecké restauraci (květen až září).

Na zpáteční cestě je na programu volná procházka po PODĚBRADECH a bude jen na vás, jak svůj čas strávíte. V případě zájmu lze prohlídku Poděbrad absolvovat s naším průvodcem. Ve městě je řada parků, cukráren, kaváren, pavilonů a v neposlední řadě několik pramenů, kde si zdarma můžete natočit Poděbradku do přinesených lahví. Nad řekou se tyčí zámek Poděbrady, kde nalezneme památník krále Jiřího z Poděbrad.

výlety pro senioryObdobí: duben-říjen, mimo pondělí

Cena výletu: 450 Kč (bez vstupného)

Cena vstupného:

  • zámek Karlova Koruna 50/60/90 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  • zámek Hrádek u Nechanic viz text

výlety pro senioryFotogalerie:
Zámek Hrádek u Nechanic


Zámek Karlova Koruna

Poděbrady