Hřebčín Kladruby, zámek Hrádek u Nechanic, Poděbrady

Kategorie: výlety pro seniory. Návštěva zámku, který byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů. Během výletu navštívíte také národní hřebčín v Kladrubech, který je domovem ušlechtilých starokladrubských koní již od 16. století. Záverem výletu zastávka v Poděbradech.

V dopolední části výletu je plánovaná prohlídka NÁRODNÍHO HŘEBČÍNA V KLADRUBECH NAD LABEM, který se letos postupně otevírá veřejnosti po nákladné rekonstrukci. Hřebčín včetně plemene starokladrubského koně je od roku 1995 vyhlášen státní kulturní památkou. Starokladrubský kůň se tak stal prvním a jediným živým tvorem požívající památkářské ochrany.  Standardně nabízíme prohlídku stájí a výběhů, v nabídce jsou ovšem i další prohlídkové okruhy (požadovaný prohlídkový okruh je třeba sdělit předem).

  1.    Stáje, doba trvání 45 minut, vstupné 80/80/120 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  2.    Zámek, doba trvání 30 – 40 minut, vstupné 40/40/70 Kč/os.
  3.    Stáje + zámek, doba trvání 70 – 80 minut, vstupné 100/100/160 Kč/os.
  4.    Stáje + kočárovna a postrojovna, doba trvání 70 – 80 minut, vstupné 100/100/160 Kč/os.
  5.   Celý areál, doba trvání 3 hodiny, vstupné 160/160/220 Kč/os.
  6.   Lesovna, doba trvání 20 minut, vstupné 20/20/30 Kč/os.
  7.   Rozhledna, prohlídka neprobíhá samostatně, pouze v rámci ostatních okruhů, vstupné 10/10/20 Kč/os.

V případě zájmu můžeme zajistit i krátkou projížďku vozíkem (za poplatek), který je tažený kladrubáky. Projížďka vozíkem se spreřením trvá cca 20 minut. Kapacita vozíku je 15 osob. Cena projížďky se kalkuluje při objednání výletu podle počtu zájemců.

Bezbariérový přístupu je možný v prostorách stájí, kočárovně a na lesovně (vyjma simulátoru jízdy se spřežením). Postrojovna má bezbariérový vstup pouze do přízemí. Zámek bohužel bezbariérovým přístupem nedisponuje, zde by byla možnost prohlídky pouze v přízemí, kde je situovaná expozice obnovy NH. V areálu hřebčína je toaleta s bezbariérovým přístupem.

V případě zájmu můžeme zajistit společný oběd, jednotné menu.

 Odpoledne vás zveme na prohlídku velice krásného státního zámku HRÁDKU U NECHANIC, který byl v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou. Zámek byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie. V roce 1945 byl zámek zestátněn na základě Benešových dekretů. Současná zámecká expozice ukazuje bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení.

Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy.

I. okruh (základní) obsahuje prohlídku reprezentačních sálů. Prohlídka je vedena v přízemí, takže celý první okruh je pro vozíčkáře bezbariérový a trvá 45 minut. Návštěvu vozíčkáře je dobré včas nahlásit, protože se otevírá boční vchod pro vstup do zámku. Vstupné: 50/55/80 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)

II. okruh zahrnuje reprezentační sály a soukromé pokoje. Prohlídka je v přízemí a v 1. patře, trvá 90 minut. Na zámku je instalovaný schodolez, který umožňuje prohlídku handicapovaným s vozíkem, ale musí se návštěva s časovým předstihem nahlásit vzhledem k zajištění odborné obsluhy. Vstupné: 60/70/100 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)

Kolem zámku je rozsáhlý park, který je zdarma přístupný a je otevřen i v pondělí. V parku se vozíčkáři mohou pohybovat bez problémů. V části zámeckého parku je umístěno golfové hřiště, proto v této části se musíte pohybovat pouze po cestách. Toalety, které jsou umístěny na nádvoří zámku, jsou volně přístupné i pro handicapované a pro vozíčkáře. V hlavní sezoně (květen-září) bývá otevřena na zámku prodejna se suvenýry. V období velikonoční a vánoční výstavy je otevřena zámecká kuchyně, kde se vaří sváteční likér a punč. Do kuchyně není bezbariérový přístup, není součástí prohlídkových okruhů, je volně přístupná.

Cesta z parkoviště na zámek trvá asi 5 minut po upravené zpevněné cestě.

Na zpáteční cestě je na programu volná procházka po PODĚBRADECH a bude jen na vás, jak svůj čas strávíte. V případě zájmu lze prohlídku Poděbrad absolvovat s naším průvodcem.  Doporučujeme si vzít sebou prázdnou plastovou láhev nebo lahve na natočení Poděbradky. Ve městě je několik pramenů, kde si zdarma můžete natočit Poděbradku.

výlety pro senioryObdobí: duben-říjen, mimo pondělí

Cena výletu: 450 Kč (bez vstupného)

výlety pro senioryFotogalerie:
Hrádek u Nechanic

Národní hřebčín Kladruby

Poděbrady