Hřebčín Kladruby, zámek Kačina, Kutná Hora

Kategorie: výlety pro seniory. Návštěva empírového zámku, sídla rodu Chotků, spolu s návštěvou národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který je domovem ušlechtilých starokladrubských koní již od 16. století.

V dopolední části výletu je plánovaná prohlídka NÁRODNÍHO HŘEBČÍNA V KLADRUBECH NAD LABEM, který se letos postupně otevírá veřejnosti po nákladné rekonstrukci. Hřebčín včetně plemene starokladrubského koně je od roku 1995 vyhlášen státní kulturní památkou. Starokladrubský kůň se tak stal prvním a jediným živým tvorem požívající památkářské ochrany.  Standardně nabízíme prohlídku stájí a výběhů, v nabídce jsou ovšem i další prohlídkové okruhy (požadovaný prohlídkový okruh je třeba sdělit předem):

  1.    Stáje, doba trvání 45 minut, vstupné 80/80/120 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  2.    Zámek, doba trvání 30 – 40 minut, vstupné 40/40/70 Kč/os.
  3.    Stáje + zámek, doba trvání 70 – 80 minut, vstupné 100/100/160 Kč/os.
  4.    Stáje + kočárovna a postrojovna, doba trvání 70 – 80 minut, vstupné 100/100/160 Kč/os.
  5.   Celý areál, doba trvání 3 hodiny, vstupné 160/160/220 Kč/os.
  6.   Lesovna, doba trvání 20 minut, vstupné 20/20/30 Kč/os.
  7.   Rozhledna, prohlídka neprobíhá samostatně, pouze v rámci ostatních okruhů, vstupné 10/10/20 Kč/os.

V případě zájmu můžeme zajistit i krátkou projížďku vozíkem (za poplatek), který je tažený kladrubáky. Projížďka vozíkem se spreřením trvá cca 20 minut. Kapacita vozíku je 15 osob. Cena projížďky se kalkuluje při objednání výletu podle počtu zájemců.

Bezbariérový přístupu je možný v prostorách stájí, kočárovně a na lesovně (vyjma simulátoru jízdy se spřežením). Postrojovna má bezbariérový vstup pouze do přízemí. Zámek bohužel bezbariérovým přístupem nedisponuje, zde by byla možnost prohlídky pouze v přízemí, kde je situovaná expozice obnovy NH. V areálu hřebčína je toaleta s bezbariérovým přístupem.

V případě zájmu můžeme zajistit společný oběd, jednotné menu.

Odpoledne následuje návštěva nádherného ZÁMEKU KAČINA, který patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Zámecké expozice nabízejí možnost seznámit se s historií rodu Chotků, obdivovat architektonické krásy Kačiny, ale také se dozvědět více o historii stravování a proměnách českého a moravského venkova. Zámek je obklopen parkem, který je starší než samotný zámek. Zámecký park navrhl známý vídeňský botanik N. J. Jacquin, ředitel císařské zahrady v Schrönbrunnu.

V levém křídle zámku se nachází zámecká kavárna s příjemným prostředím, kde je možné v klidu posedět a vstřebávat získané informace. V zámecké kavárně máte příležitost ochutnat domácí zákusky a originální horkou čokoládu. Provozní doba kavárny v období září-říjen je pouze o víkendech.

Na zpáteční cestě zastávka v KUTNÉ HOŘE s procházkou po městě. Kutná Hora patří mezi historicky nejvýznamnější města České republiky. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na nás doslova dýchá její dlouhá historie, plná významných dějinných událostí.

výlety pro senioryObdobí: duben–říjen

Cena výletu: 390 Kč (bez vstupného)

Cena vstupného:

  • zámek Kačina 25/70/100/Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  • hřebčín Kladruby  – viz výše

výlety pro seniory

Fotogalerie:
Zámek Kačina

Národní hřebčín Kladruby