Výlety pro seniory – kulturní akce

Níže je uvedený přehled míst, kde se konají nejrůznější kulturní akce. Po otevření konkrétního místa se vám zobrazí přehled aktuálních akcí zde pořádaných, včetně popisu a termínu akce.

Zámek Zákupy

Zámek Zákupy, obklopený anglickým parkem a terasovitou barokní zahradou, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak dvaceti luxusně vyzdobených a bohatě zařízených místností, které v minulosti sloužily jako reprezentační a obytné pokoje rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého a jeho manželky císařovny Marie Anny.

Hrad Kost

Hrad Kost je nejzachovalejším gotickým hradem v České republice a patří mezi nejvýznamnější středověké hrady u nás.

Hrádek u Nechanic

Překrásný státní zámek Hrádek u Nechanic byl v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou. Zámek byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie.

Dlaskův statek

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Vzácně dochovaný Dlaskův statek představuje jednu z nejkrásnějších a nejtypičtějších ukázek lidové architektury u nás. Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí je od roku 2010 národní kulturní památkou. Při vchodu do usedlosti se nachází socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar.

Skanzen Kouřim

Výstava v Muzeu lidových staveb v Kouřimi shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V programu výletu je i procházka po městě Kouřimi, návštěva raně gotického kostela sv. Štěpána s unikátní středověkou kryptou sv. Kateřiny a zvonicí s obrácenými zvony.

Bílí jeleni - obora Žleby

Obora Žleby je jednou z lokalit, kde je chována vzácná bílá jelení zvěř. V oboře dále uvidíte výběhy s muflony, daňky, siky, srnčí zvěří a divočáky, kteří představují další obyvatele našich lesů. V případě zájmu je možné shlédnout ukázky výcviku dravců a sov, spojené s výkladem o problematice chovu a ochrany dravců, velmi zajímavou formou. Ukázky začínají vždy přikrmováním bílých jelenů, na které navazuje sokolnický program.

Vodní hamr Dobřív

Vodní hamr Dobřív je nejen národní technickou památkou ale také evropským unikátem. Neuvěřitelná síla vody i důmyslnost a vynalézavost lidí. To je první, co vás napadne, když vstoupíte do dodnes funkčního vodního hamru z 16. století v Dobřívě na Rokycansku v západních Čechách. Uvidíte zde obrovská kola a buchary – hamry, které daly místu název. Zajímavostí nejen ze světa kovářství je tu nepřeberné množství.

Skanzen Veselý Kopec

Ve skanzenu nahlédnete do života drobných zemědělců z období 19. až 20. století. Uvidíte zde přes 30 zemědělských usedlostí, špýchar, chlívky, haltýř, vodní obilní mlýn aj.

Zámek Sychrov

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska, Nesmrtelná teta či Nejkrásnější hádanka. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Zámek je zpřístupněn v značném rozsahu. U zámku se nachází rozsáhlý anglický park s oranžerií – kavárnou.

Hospital Kuks

Hospital Kuks, nejnavštěvovanější památka v roce 2015, na první pohled zaujme zcela ojedinělou barokní architekturou. Světoznámá je zdejší barokní sochařská výzdoba od Matyáše Bernarda Brauna z let 1718-20. Součástí areálu jsou i volně přístupné zahrady. Od Kuksu vede naučná stezka k nedalekému Braunovu Betlému.