Farma Čapí hnízdo – ekocentrum, zámek Konopiště

Kategorie: výlety pro seniory. Čapí hnízdo je víceúčelový areál vhodný pro trávení volného času. Součástí areálu je naučná stezka, která prochází různými biotopy, expozicemi hospodářských zvířat i volně žijících živočichů a také malou zoo, v níž našli útočiště nejen poranění ptáci ze širokého okolí, ale třeba i vydra, liška či divočák. Odpoledne zastávka na zámku Konopiště, případně po dohodě některý jiný program, např. památník J. Lady v Hrusicích. zámek Jemniště, Vrchotovy Janovice, Radič, památník Vojna, skanzen nebo pivovar Vysoký Chlumec.

Při návštěvě Čapího hnízda budete nadšeni vzorným pořádkem a relativním klidem. Vstup do areálu je jen po rezervaci, která je limitována, takže areál není přetěžovaný neúnosným množstvím lidí. V naší nabídce je klasická prohlídka ekofarmy s průvodcem, která trvá 90 minut. Pro zpestření programu v ekocentru doporučujeme absolvovat nějaký výukový program z nabídky farmy. Výukové programy:

 1. Včely a co o nich nevíte. Přednáška se včelařem.
 2. Koně a já. Praktické předvedení práce s koněm, ukázka ustájení, plemena koní a jejich specializace…
 3. Farmářovy starosti a radosti. Povídání o jednotlivých druzích hospodářských zvířat a o hospodářských plodinách.

Zdatnější návštěvníci mohou po prohlídce vyrazit na 2 km dlouhou naučnou stezku, která začíná v centru farmy, pokračuje přes pastviny, kolem revitalizovaného potoka se pstruhy. A kdo se nebude cítit na procházku, tak může odpočívat v areálu na lavičce nebo si posedět v restauraci. V případě zájmu můžeme zajistit společný oběd.

Odpoledne je plánovaná zastávka na zámku Konopiště. Z parkoviště cesta trvá asi 10 minut do kopečka. V nabídce zámku jsou čtyři okruhy:

 1. Salony jižního křídla zámku. Klasická prohlídka zámeckých pokojů. Prohlídka trvá 50 minut.
 2. Salony severního křídla. Druhá klasická prohlídka zámeckých pokojů. Prohlídka trvá 50 minut.
 3. Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d´Este. Prohlídka trvá 60 minut, ve skupině může být maximálně 8 lidí.
 4. Lovecká trasa. Průřez okruhy s expozicemi loveckých trofejí a slavné sbírky zbraní. Prohlídka trvá 60 minut, maximální počet lidí ve skupině je 15.

Prohlídku nemusíte absolvovat a místo toho můžete zvolit pěknou procházku zámeckým parkem, kde je vstup zdarma. V případě, že jste na Konopišti byli, nabízíme prohlídku památníku J. Lady a jeho dcery Aleny. V domě, který si nechal Josef Lada postavit před II. světovou válkou (cca 1933), jako letní sídlo, v roce 1986 za účasti Aleny Ladové, byla otevřena expozice díla Josefa Lady a jeho dcery Aleny. Expozice obsahuje kopie obrazů, knihy s ilustracemi obou výtvarníků, rodinné fotografie, osobní věci…Prohlídka s průvodcem trvá asi 45 minut, expozice je v přízemí a v patře domu, takže se musí zdolat pár schodů. Po prohlídce můžete posedět v zahradě památníku nebo procházkou se přesunout do hrusické restaurace U Sejků. Cesta po silnici trvá asi 7 minut. I tato alternativní nabídka může být rozšířena o další zajímavé objekty v okolí. Např. zámek Jemniště, Vrchotovy Janovice, Radič, památník Vojna, skanzen nebo pivovar Vysoký Chlumec.

výlety pro senioryObdobí: duben–říjen

Cena výletu: 320 Kč (bez vstupného)

Cena vstupného:

 • exkurze 60/100/100 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
 • výukový program 50 Kč/os.
 • oběd na farmě (polévka a hlavní jídlo) 90 Kč/os.
 • zámek Konopiště 105/105/150 Kč/os. + 20 Kč/os. rezervace
 • památník J. Lady 30/30/40 Kč/os.

výlety pro senioryFotogalerie:
Farma Čapí hnízdo

Zámek Konopiště