Kategorie: výlety pro seniory. Návštěva velikonočně vyzdobeného zámku, který byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839–1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu. Velice krásný státní zámek Hrádek u Nechanic byl v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou. V druhé části výletu vás čeká zastávka v Třebechovickém muzeu betlémů, které existuje od roku 1925.
Při prohlídce velikonočně vyzdobených interiérů zámku HRÁDKU U NECHANIC se seznámíte s historií Velikonoc, s velikonočními zvyky a tradicemi u nás i v zahraničí a s mnoha dalšími zajímavostmi z období nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce.
O Velikonocích je zpřístupněna zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat originální zámeckou specialitu – Sváteční zámecký likér (tzv. tekutý štrúdl). Káva, čaj a něco dobrého k tomu na vás bude také čekat. Současně je zde drobný prodej perníčků a suvenýrů s velikonočními motivy.
Prohlídkové okruhy jsou přizpůsobeny pro handicapované občany s vozíkem. Prohlídka zámku a zahrady vás určitě nezklame. Kolem zámku je rozsáhlý park, který je zdarma přístupný a je otevřen i v pondělí. V parku se vozíčkáři mohou pohybovat bez problémů. V části zámeckého parku je umístěno golfové hřiště, proto v této části se musíte pohybovat pouze po cestách. Toalety, které jsou umístěny na nádvoří zámku, jsou volně přístupné i pro handicapované a pro vozíčkáře. V hlavní sezoně (květen-září) bývá otevřena na zámku prodejna se suvenýry.
TŘEBECHOVICKÉ MUZEUM BETLÉMŮ. Nejvzácnějším předmětem městských sbírek je ručně psaný iluminovaný Literátský graduál z r. 1559. Sbírkový fond betlémů tvoří více než 300 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů, pocházejících z tradičních i netradičních betlémářských oblastí. Nejcennějším zdejším betlémem je Proboštův mechanický betlém. Je jediným betlémem v naší republice prohlášeným za národní kulturní památku (v roce 1999). Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Tento unikátní mechanický betlém je dílem lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla.
Fotogalerie:
Zámek Hrádek u Nechanic
Třebechovické muzeum betlémů