Národní hřebčín Kladruby nad Labem, zámek Karlova Koruna, Poděbrady

Prohlídka hřebčínu, který je domovem ušlechtilých starokladrubských koní již od 16. století. Budova i plemeno starokladrubského koně je státní kulturní památkou. Zámek Karlova Koruna dal postavit hrabě Kinský. Stavba patří do období vrcholného baroka. Kolem zámku se rozprostírá rozlehlý zámecký park ve stylu anglické zahrady. Závěrem výletu zastávka v Poděbradech s volnou procházkou městem. U pramenů si můžete zdarma natočit Poděbradku do přinesených lahví.

V dopolední části výletu je plánovaná prohlídka NÁRODNÍHO HŘEBČÍNA V KLADRUBECH NAD LABEM, který se letos postupně otevírá veřejnosti po nákladné rekonstrukci. Hřebčín včetně plemene starokladrubského koně je od roku 1995 vyhlášen státní kulturní památkou. Starokladrubský kůň se tak stal prvním a jediným živým tvorem požívající památkářské ochrany. Standardně nabízíme prohlídku stájí a výběhů, v nabídce jsou ovšem i další prohlídkové okruhy (požadovaný prohlídkový okruh je třeba sdělit předem).

  1. Stáje, doba trvání 45 minut, vstupné 80/80/120 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  2. Zámek, doba trvání 30 – 40 minut, vstupné 40/40/70 Kč/os.
  3. Stáje + zámek, doba trvání 70 – 80 minut, vstupné 100/100/160 Kč/os.
  4. Stáje + kočárovna a postrojovna, doba trvání 70 – 80 minut, vstupné 100/100/160 Kč/os.
  5. Celý areál, doba trvání 3 hodiny, vstupné 160/160/220 Kč/os.
  6. Lesovna, doba trvání 20 minut, vstupné 20/20/30 Kč/os.
  7. Rozhledna, prohlídka neprobíhá samostatně, pouze v rámci ostatních okruhů, vstupné 10/10/20 Kč/os.

V případě zájmu můžeme zajistit i krátkou projížďku vozíkem (za poplatek), který je tažený kladrubáky. Projížďka vozíkem se spreřením trvá cca 20 minut. Kapacita vozíku je 15 osob. Cena projížďky se kalkuluje při objednání výletu podle počtu zájemců.

Bezbariérový přístupu je možný v prostorách stájí, kočárovně a na lesovně (vyjma simulátoru jízdy se spřežením). Postrojovna má bezbariérový vstup pouze do přízemí. Zámek bohužel bezbariérovým přístupem nedisponuje, zde by byla možnost prohlídky pouze v přízemí, kde je situovaná expozice obnovy NH. V areálu hřebčína je toaleta s bezbariérovým přístupem.

V případě zájmu můžeme zajistit společný oběd, jednotné menu.

Hrabě Kinský, nejvyšší kancléř a lovčí Království českého, nechal postavit zámek KARLOVA KORUNA jako své reprezentační sídlo v letech 1721-1723. Zámecká interiérová expozice seznamuje návštěvníky s dějinami rodu Kinských v portrétech a chovem koní Kinských, chlumeckých plaváků. V salónku najdete lovecké trofeje. Prohlídka s průvodcem trvá 50 minut a je vedena v prvním patře po překonání asi 20 schodů se zábradlím. Pro invalidní návštěvníky na mechanickém vozíku je k dispozici schodolez. Po prohlídce můžete posedět v zámecké zahradě (celoročně) nebo v zámecké restauraci (květen až září).

Na zpáteční cestě je na programu volná procházka po PODĚBRADECH a bude jen na vás, jak svůj čas strávíte. V případě zájmu lze prohlídku Poděbrad absolvovat s naším průvodcem. Ve městě je řada parků, cukráren, kaváren, pavilonů a v neposlední řadě několik pramenů, kde si zdarma můžete natočit Poděbradku do přinesených lahví. Nad řekou se tyčí zámek Poděbrady, kde nalezneme památník krále Jiřího z Poděbrad.

výlety pro senioryObdobí: duben-říjen, mimo pondělí

Cena výletu: 390 Kč (bez vstupného)

Cena vstupného:

  • zámek 50/60/90 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  • hřebčín viz text

výlety pro senioryFotogalerie:
Hřebčín Kladruby nad Labem


Zámek Karlova Koruna

Poděbrady