Jaderná elektrárna Temelín, Písek

Kategorie: výlety pro seniory. Jak a za jakých podmínek probíhá výroba elektrické energie štěpením jádra, se dozvíte přímo v jaderné elektrárně Temelín v jižních Čechách. Odpoledne návštěva Křižíkovy staré vodní elektrárny v Písku, kde tak máme možnost porovnat rozdíly mezi těmito dvěma díly.

Návštěva naší JADERNÉ ELEKTRÁRNY TEMELÍN. Celá exkurze probíhá jen v informačním středisku JE, v místě bývalého zámečku, který je v areálu JE. Průvodce vás velmi srozumitelnou formou seznámí s podstatou výroby elektřiny v jaderné elektrárně. Exkurzi v informačním centru zahajuje film Cesta za Sluncem. Prostřednictvím počítačových ukázek a animací se seznámíte s funkcí jaderné elektrárny, s hlavními zařízeními, i se základy reaktorové fyziky a bezpečnosti. Součástí programu je projekce 3D filmu „Uskutečněná utopie“, ve kterém se podíváte do nejzajímavějších částí elektrárny, jako je sklad čerstvého paliva, reaktorový sál a strojovna výrobního bloku. Potom následuje prohlídka stálé expozice, která je věnována energii ukryté v hmotě. Celá exkurze v informačním centru trvá asi 90 minut. Návštěvník musí překonávat schody, ale v informačním středisku je výtah.

Po prohlídce se odjíždí do PÍSKU, kde po obědové pauze následuje prohlídka historické Křižíkovy elektrárny. Autobus zastavuje u píseckého  centra a na Velké náměstí je to asi 10 minut chůze. Křižíkova elektrárna je unikátním technickým muzeem. Je to nejstarší vodní elektrárna v Čechách, původně vodní mlýn, který je do dnešních dnů v provozu. Návštěva s průvodcem trvá asi 40 minut a musíte překonat asi 6 schodů. Po prohlídce je volná procházka Pískem. V případě zájmu můžeme zajistit společný oběd.

výlety pro senioryObdobí: celoročně

Cena výletu: 450 Kč (bez vstupného)

Cena vstupného:

  • elektrárna Temelín – zdarma
  • Křižíkova el. v Písku 40/40/50 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)

výlety pro senioryFotogalerie:
Temelín

Elektrárna v Písku