Staré Hrady, zámek Dětenice a pivovar

Kategorie: výlety pro seniory. Ojedinělá expozice na hradě/zámku Staré Hrady, která přibližuje život v období habsburské monarchie (kupecké krámky, koloniál, c.k. hostinec, kancelář pana nadlesního atp. včetně zámecké kuchyně) s ochutnávkou Starohradské medoviny. Tři prohlídkové okruhy.  Zámecké interiéry v Dětenicích vycházejí z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazují návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství.

Unikátní renesanční komplex, hrad a zámek  STARÉ HRADY, je klenotem mírného údolí na jihu Českého ráje. Gotický hrad s rukopisem Petroparléřské hutě s přistavěným renesančním zámkem se půvabně snoubí a vytváří spolu malebný celek velkého historického významu. Pro dospělé návštevníky je zde připraven prohlídkový okruh “Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.” Během prohlídky narazíte na kupecké krámky, koloniál a obchod s kávou, jak vypadaly v dobách našich prababiček. Dále uvidíte barokní kuchyni, velkou loveckou chodbu, unikátní ložnici a pracovnu a další zajímavosti, kde mnoho tisíc exponátů představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie. V nestarší části hradu se dozvíte tajemství templářských rytířů a ochutnáte lahodnou Starohradskou medovinu.

Při prohlídce barokního ZÁMKU DĚTENICE můžete vidět 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér vychází z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. Uvidíte krásný pánský salonek s loveckými nástěnnými výjevy, hudební salonek, dámský salonek zařízený do červena a v hlavní vstupní místnosti je k vidění unikátní sbírka lodních děl. Výzdobu zámku doprovázejí lovecké trofeje, dobový nábytek, křišťálové lustry, rokové štuky, vzácné obrazy či stylové hodiny. Vybavení pokojů jsou naaranžovány velmi autenticky, jako by si panstvo jen na malou chvíli odskočilo.

Hned vedle se nachází ZÁMECKÝ PIVOVAR s bohatou historií. Původní budova pivovaru byla částečně přestavěna na oblíbenou Středověkou krčmu a z další historické části vzniklo muzeum piva.

Dětenický pivovar nabízí velmi rozmanitou prohlídku dobových interiérů sladovny, bednárny, varny, laboratoří, chmelnic, ležáckých sklepů, spilky, ledárny a v neposlední řadě lze objevovat i taje historických sklepů. Velkým trumfem prohlídky pivovaru je i ukázka výroby piva z 18. století zcela podle původní receptury z tradičních surovin.

Středověká krčma, která věrně kopíruje zvyky své doby, a pivovar. Hlad a žízeň zažene chutné středověké jídlo a pivo z místního pivovaru. O zábavu se starají i fakír, kejklíř, žebráci a žebračky, čarodějnice, kuchtíci i vymítači ďáblů (krčma nabízí středověký program každý den, kromě neděle a pondělí).

výlety pro senioryObdobí: celoročně

Cena výletu: 380 Kč (bez vstupného)

Cena vstupného:

  • Staré Hrady 65/85/115 Kč/os. (děti 6–15 let/senioři +65/dospělí)
  • zámek Dětenice 80/80/120 Kč/os.
  • pivovar s degustací 60/60/95 Kč/os.
  • zámecký park Dětenice 50 Kč/os.

výlety pro senioryFotogalerie:
Staré Hrady

Dětenice- zámek

Dětenice – zámecký pivovar