Hospital Kuks – kulturní akce

Hospital Kuks je bývalý zaopatřovací ústav milosrdných bratří pro vysloužilé vojáky. Byl vystavěn po r. 1707 hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. Světoznámá je zdejší barokní sochařská výzdoba od Matyáše Bernarda Brauna z let 1718-20. Originály soch jsou uloženy v bývalém nemocničním sále hospitalu. Součástí hospitalu je i lékárna U Granátového jablka z r. 1743, druhá nejstarší barokní apatyka ve střední Evropě.

Barokní sochařská výzdoba Matyáše Bernarda Brauna představuje alegorie lidských ctností a neřestí. Kromě jejich originálů nabízí hospitál k prohlídce např. interiér monumentálního klášterního kostela Nejsvětější Trojice, barokní lékárnu či hrobku hraběcí rodiny Šporků. V areálu je také obnovena původní bylinková zahrada milosrdných bratří.

Samostatnou expozici o historii lékáren prezentuje rovněž přímo v budově hospitalu České farmaceutické muzeum. Prohlídku areálu lze spojit s posezením v přilehlé klášterní zahradě či s procházkou k nedalekému Betlému, kde Matyáš Bernard Braun vytvořil několik svých děl přímo do skály, tzv. Braunův Betlém.

Vinobraní v Kuksu

Druhá sobota v září vždy patří slavnostem vína a burčáku v romantickém prostředí Kuksu. Celodenní akce doprovázená bohatým kulturním programem a prezentací vinařství z Čech, Moravy i zahraničí.

  • Datum konání: 10. 9. 2016
Vánoční trhy v Kuksu

Trhy s prodejem tradičních řemeslných výrobků doprovázené kulturním programem (koncerty, prohlídky).

  • Datum konání: 12. 11. 2016 – 13. 11. 2016 a dále 19. 11. 2016 – 20. 11. 2016

Fotogalerie – hospital Kuks: