Dlaskův statek – kulturní akce

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Vzácně dochovaný Dlaskův statek představuje jednu z nejkrásnějších a nejtypičtějších ukázek lidové architektury u nás. Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí je od roku 2010 národní kulturní památkou. Při vchodu do usedlosti se nachází socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar.

V současné době se zde nachází stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří, doplněná o krátkodobé tematické výstavy. Dvůr obehnaný unikátní trámcovou hradbou ožívá několikrát do roka, zvláště o Velikonocích, posvícení nebo masopustu, tradičními lidovými slavnostmi.

Velikonoce na Dlaskově statku
  • Datum konání: 26.03.2016
Slavnostní otevření nové stálé expozice – Stavění májů
  • Datum konání: 23.04.2016
Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku
  • Datum konání: 24.09.2016
Masopust na Dlaskově statku

Dlaskův statek každoročně připravuje tradiční masopust. Během masopustní si návštěvníci mohou prohlédnout všechny tradiční masky: Turky, kominíky, slaměné, nevěstu, ženicha, šašky, ženušku, židy, medvěda a mnohé další. Nechybí tradiční speciality domácí zabijačky, masopustní koblihy a samozřejmě i dobré moky pro zahřátí.

  • Datum konání: leden

Fotogalerie: Dlaskův statek